Öğrencilere Mezarlık Temizlettiler!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla ortak yürüttüğü “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi” (ÇEDES) protokolü kamuoyundaki tüm tepkilere karşın uygulanmaya devam ediyor.

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre, Adıyaman’da Tut Kaşlıca Ortaokulu’ndaki öğrencilere mezar temizletildi. Ayrıca öğrencilere cami temizliği de yaptırıldığı öğrenildi.

Öte yandan Muğla Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ÇEDES projesi kapsamında öğrencilere mezarlık gezdirdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, “ÇEDES projesiyle ilgili, yurdun dört bir yanında laikliğe ve pedagojiye aykırı skandal uygulamalara tanık oluyoruz. Daha birkaç hafta önce Karaman’da birkaç okulda bir müftünün ÇEDES kapsamında alakasız derslere girdiğini ortaya çıkarmış, bu derslerde Atatürk’e ve Cumhuriyet’e hadsizce dil uzattığı iddialarını gündeme taşımıştık. ÇEDES’in yerellerdeki uygulamaları farklılıklar gösteriyor ve mesele artık okul içinde, eğitimcilerin gözetiminde olmaktan çıkarılıyor” dedi.

Çocukların eğitim adı altında öğretmenler alınarak imamlara teslim edildiğini belirten Özbay, “Birçok ilde çocuklarımız topluca camilere taşınıp burada içeriğini bilmediğimiz sohbetleri dinlemek ve camiyi temizlemek durumunda kalırken, buna bir de mezarlık temizliği eklendi. Çocukların eğitim adı altında okuldan çıkarılıp cami ve mezarlık gezdirilmesinin mantığı nedir? Mezarlık temizliği çocuklarımıza ne gibi değerler kazandıracaktır?” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x