Rekorun Ardından Bitcoin Fiyatı İçin Sırada Neler Var? Uzmanlar Uyardı!

Bu hafta, Bitcoin (BTC) fiyatı iki ayrı olayda tüm zamanların en yüksek seviyelerini kırdı. Zira, olağanüstü bir yükseliş yaşadı. 70.083,05 dolarlık son zirve tarihi bir dönüm noktası oldu. Ancak heyecanın ortasında kripto analiz platformu CryptoQuant, önemli bir düzeltmeye yol açacak olası bir aşırı ısınma senaryosu konusunda uyardı.

Bitcoin fiyatı için uzmanlardan uyarı geldi

CryptoQuant’ın analizi, Bitcoin için olası bir fiyat düşüşünü gösteren çeşitli faktörleri vurguluyor. Örneğin Boğa-Ayı Piyasa Döngüsü Göstergesi, fiyat 65.000 doları aştığında “Aşırı Isınmış Boğa” aşamasına işaret ediyordu. Mevcut fiyatın 68.472,28 dolar (son 24 saatte %1,7 artış) civarında seyrekmekte. Bu nedenle aşırı ısınmaya ilişkin endişeler yoğunlaşıyor.

Dahası, Bitcoin madencileri aşırı kazanç elde ediyor gibi duruyor. Ayrıca kârlılık Aralık 2023’ten bu yana en yüksek noktasına ulaşıyor. Bu, piyasada Bitcoin arzının potansiyel olarak fazla olduğunu gösteriyor. Zira, bunun da fiyat üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabileceğini gösteriyor.

Kaygı verici bir diğer ölçüm ise trader’ların gerçekleşmemiş kar marjlarındaki artış oldu. Şu anda %57 gibi tarihi yüksek seviyelerde bulunmakta. CryptoQuant, tarihsel olarak bu kadar yüksek marjların, yatırımcıların karlarını nakde çevirme arayışında olması nedeniyle sıklıkla düzeltmelerin takip ettiğini öne sürüyor.

Düşüş daha ne kadar derin olabilir?

CryptoQuant’ın mevcut analizi düzeltmenin potansiyel derinliğini derinlemesine incelemekte. Ayrıca, CEO’su Ki Young Ju, daha önce Bitcoin’in 46.376 dolar civarındaki spot BTC ETF liste fiyatını yeniden ziyaret etmeme olasılığı hakkında yorum yapmıştı. Onun mantığı, fiyatın hiçbir zaman ETF liste fiyatının altına düşmediği altın piyasasıyla paralellik gösteriyor. Bitcoin için de benzer senaryo ortaya çıkarsa, dramatik bir çöküşe karşı bir miktar koruma sağlar.

Ancak tüm zamanların en yüksek seviyesinden yapılan fiyat düzeltmesiyle Bitcoin şu anda fiyat keşif modunda. Bu da gelecekteki fiyat hareketlerinin tahmin edilmesini zorlaştırıyor.

Belirsizliğin ortasında iyimser tahminler

Yaklaşan düzeltme endişelerine rağmen, bazı piyasa uzmanları Bitcoin’in uzun vadeli beklentileri konusunda iyimser olmaya devam ediyor. Örneğin, Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi, Bitcoin topluluğunun önde gelen isimlerinden Samson Mow, uzak gelecekte 1 milyon dolarlık şaşırtıcı bir fiyat hedefi öngördü. Bitcoin fiyatındaki son artış şüphesiz heyecan verici.

Ancak CryptoQuant’ın analizi, kripto para piyasasındaki doğal değişkenliğin önemli bir hatırlatıcısı olarak hizmet ediyor. Yatırımcılar temkinli olmalı ve düzeltme olasılığını değerlendirmeli, aynı zamanda bazı uzmanların uzun vadeli iyimser tahminlerini de kabul etmeli. Bitcoin keşfedilmemiş bölgelerde gezinmeye devam ederken, piyasa göstergelerinin yakından gözlemlenmesi ve iyi tanımlanmış bir yatırım stratejisi başarı için çok önemli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x