Patronlara yine teşvik yağdı: Yatırım miktarları açıklanmadı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2023 yılının son 4 ayında patronlara verdiği teşviklerin listesini topluca açıkladı. Bakanlık, kasım 2023’te yayımladığı ağustos 2023’e dair teşvik listesinden beri yatırım teşviklerini açıklamıyordu. Bu konudaki sessizliğini bozan Bakanlık, 2023’ün eylül, ekim, kasım, aralık aylarına dair yatırım teşviklerini tek bir liste olarak yayımladı.

Evrensel’de yer alan habere göre, patronlara, teşvik adı altında destek yağdıran Bakanlık, listeye göre 2023’ün son dört ayında 5122 şirketin yatırımları için teşvik verdi. Bakanlığın yatırım teşvik listesi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

YATIRIM MİKTARI VE TEŞVİK TÜRÜ LİSTEDE YER ALMADI

2023 ağustos ayına kadar (kasım ayında yayımlanan) hazırlanan listelerde söz konusu şirketlerin yatırım miktarlarına yer veren Bakanlık, bu son hazırladığı listede yatırım miktarlarına yer vermedi.

Önceleri, bu listelerde “öngörülen destek unsurları” adı altında, teşvik türleri de yer alıyordu. Bu kısımda, şirketlere verilen KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, sigorta primi işveren hissesi, vergi indirimi gibi kalemler yer alıyordu. Bakanlık aylar sonra gecikmeli olarak yayımladığı son toplu listede bu unsurlara da yer vermemeyi seçti.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x