Paris’te skuter kiralama dönemi bitiyor

Fransa’nın başkenti Paris’te elektrikli scooter kiralama hizmetinin devam edip etmemesi için nisan ayında yapılan referandumda yüzde 89,3 “hayır” çıkmıştı. Belediyenin girişimiyle yapılan ve kent sakinlerinin yüzde 8`inin katıldığı referandum sonucunda “Avrupa`da elektrikli skuter kiralama hizmetinin yasaklandığı ilk şehir” Paris oldu.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Twitter`dan yaptığı açıklamada, 100 binden fazla kişinin oy kullandığını belirterek yasağın 1 Eylül’e kadar yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Paris`te elektrikli scooter kiralama hizmeti veren Dott, Lime ve Tier Mobility şirketleri, katılımın az olması nedeniyle referandumu eleştirerek temsiliyet oranının kapsayıcı olmadığını açıkladı. Şirketler, yasaktan her ay yaklaşık 400 bin kullanıcının etkileneceğini savunmuştu.

Fransa`da yılda 2,5 milyon kişi, elektrikli skuter hizmetinden yararlansa da skuterler, caddelere bırakıldığı ve yaya geçişlerini engellediği gerekçesiyle tepki çekiyordu. Daha çok gençlerin ve turistlerin tercih ettiği elektrikli skuterler kazalara da karışıyordu. Kentte skuterlerin yanı sıra bisiklet, günlük hayatta en çok tercih edilen iki tekerlekli ulaşım aracı olarak öne çıkıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x