HDK: Soykırımı durdurmak için İsrail ile ilişkileri kesin

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), İsrail’in Filistin’e dönük saldırılarını Beşiktaş’ta bulunan İsrail Konsolosluğu önünde protesto etti. HDK, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Dayanışma Platformu’nun (SODAP) yanı sıra çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. Levent metrosu önünde bir araya gelen kitle, “Kahrolsun İsrail sömürgeciliği yaşasın özgür Filistin” pankartıyla İsrail Konsolosluğu’na doğru yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık, “Anlaşmalar son bulsun İsrail’e boykot” ve “Kahrolsun İsrail Ortadoğu’dan defol” sloganları atıldı.

FİLİSTİN SALDIRISI VE TEZKERE

MA’da yer alan habere göre, HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, Gazze’nin “insansızlaştırma” hedefiyle günlerdir bombalandığını söyledi. El-Ehli Baptist Hastanesi’ni hedef alındığı ve yüzlerce Filistinli’nin katlettiğine dikkati çeken Demir, ABD ve emperyalist güçlerinin İsrail’in saldırılarını destelediğini kaydetti. Demir, “Bu açık soykırım emperyalist güçlerce destekleniyor. Birinci paylaşım savaşı sonrasında ortaya çıkan dünya düzeninde eski Osmanlı coğrafyasında ulus devletler yer alırken, bölgenin iki halkı Kürtler ve Filistinliler, yaşadıkları coğrafya farklı süreçlerle parçalandı. Kendini yönetme, kendi kaderini belirleme hakkından yoksun bırakıldı” dedi.

Kuzey ve Doğu Suriye’de Kürtlerin; Gazze’de ise Filistinlilerin soykırım tehdidi altında olduğunu söyleyen Demir, “Siyonist rejimin Gazze’de yaptıklarının benzerini Rojava’da yapan Saray rejimi, halklarımızın Filistin’e duyarlığını kendi işlediği suçları örtmek için kullanmak istiyor. Filistin meselesinden din kardeşliği temelli hamasetle nemalanırken İsrail’le iş ortaklığını sürdürüyor. El-Ehil’nin bombalanmasıyla yaklaşık aynı saatlerde Rojava’da etnik temizlik için istenen tezkereye bir kez daha oy veren muhalefet partilerinin yöneticileri de Filistin davasından dem vurup duruyor. Bakışların kendi üzerlerinden uzaklaştırmak için sözü İsrail’in savaş suçlarına getiriyorlar” şeklinde konuştu.

EŞİT VE ÖZGÜR BİRLİKTELİK VURGUSU

Gazze’deki felaketin önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Demir, “Filistin sorunu bir din çatışması değildir. Filistin halkı Yahudilere değil, Yahudi üstünlükçü Siyonist rejime karşı mücadele ediyor” dedi.

Kuzey ve Doğu Suriye’de Kürtlere karşı tezkere çıkaran AKP’nin 21 yıllık iktidarı süresince İsrail’le ticaret hacmini yüzde 532 arttırdığını dile getiren Demir, Türkiye’nin Filistin sorununu “halkların gözünü boyamak” için “sahtekarca” kullandığını belirtti. Demir, “Türkiyeli demokrasi güçleri olarak, Filistin’den Kürdistan’a tüm Ortadoğu’nun, ulusların ve halkların eşit ve özgür birlikteliğinin demokratik konfederal evi olmasına inanıyor ve destekliyoruz” dedi. Demir, “Gazze’de soykırımın durdurulması için İsrail’le ilişkileri kesin” çağrısı yaparak, Filistin halkının direnişini desteklediklerini vurguladı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x