Fransız Liberation gazetesinden tepki çeken karikatür

Fransız Liberation gazetesinin Libya’daki sel felaketiyle ilgili karikatürü gündem oldu.

Binlerce kişinin hayatını kaybettiği sel felaketi hakkında paylaşılan karikatürde, “Yıkıcı sel, Libya’daki her şeyi silip süpürdü.” ifadelerine yer verdi.

Karikatürde elinde gazete tutan kişinin “Kesinlikle her şey mi?” ifadesi gündem olurken, felaketin TV ekranında karikatürize ediliş şekli de tepki topladı.

KARİKATÜR SARKOZY’E GÖNDERME, KADDAFİ VE RÜŞVET İDDİALARI

Karikatür, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Libya’yla olan bağlarına gönderme yapıp hakaret içeriği taşımasa da böyle bir felaketin bu şekilde atıf aracı olarak kullanılması büyük tepki çekti.

Sarkozy’nin tuttuğu kağıtta “2025: Libya finansman meselesi” yazıyor. Sarkozy, “2007’de cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yürütmek için o zamanki Libya lideri Muammer Kaddafi’den yasa dışı maddi destek (rüşvet) aldığı ve kampanyayı da bu destekle yürüttüğü” iddiasıyla yargılanacak. Açılan davanın ilgili duruşması 6 Ocak 2025’te başlayacak.

Sarkozy daha önce yaptığı açıklamalarda kendisine yöneltilen bu suçlamaları reddetti. Eski Cumhurbaşkanı suçlu bulunması halinde, hakkında 10 yıla kadar hapis cezası istenebilecek.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x