Elinde olanlar paraya para demeyecek! Çeyrek altının 10 katı değerinde

Fed’in faiz indirimi beklentilerinin devam ettiği bir ortamda, ONS altının yükselmesiyle birlikte yatırımcılar yeniden altın piyasasına dönmeye başladı.

Yatırım yapmayı ve birikimlerini değerlendirmeyi amaçlayanlar, nadir bulunan ve özellikle günümüzde kuyumcuların favorisi olan gremse altına ilgi göstermeye başladı.

Son dönemde altın fiyatlarındaki artışla birlikte piyasalar yeniden canlandı ve bu durum sadece yatırımcıları değil, aynı zamanda kuyumcuları da heyecanlandırdı.

Gremse altın, yükseliş trendine girdiği bir dönemde, parasını değerlendirmek ve yatırım yapmak isteyenlerin ilgisini çekiyor. Serbest piyasada 34.375 TL olan gremse altının çeyrek altına oranla değeri 3.458 TL olması, yatırımcılar arasında dikkate değer bir konu haline geldi.

GREMSE ALTIN NEDİR?

Gremse altın, 10 çeyrek altına eşdeğer bir altın birimidir. Kulplu ağırlığı 18.15 gram olan gremse altının içerdiği saf altın miktarı ise yaklaşık olarak 16.05 gramdır.

Bu altın türünün ön yüzünde, Atatürk’ün portresi ve onu çevreleyen yıldızlar ile defne yapraklı çiçeklerden oluşan bir çelenk motifi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise Türkçe motifli yazılar ve Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ibaresi yer alırken, bu motifli yazının hemen altında altının basıldığı tarih belirtilmektedir.

Gremse altın, kuyumcular, sarraflar, döviz büroları, bankalar gibi çeşitli kuruluşlarda nakde çevrilebilir.

“Gremse altın” olarak bilinen bu altın türü, serbest piyasada tam altının 2.5 katına denk gelir ve özellikle değerli metallerde yatırım yapanlar ile koleksiyonerler arasında oldukça ilgi görmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x