Çin’de ve Güney Kore’de Psikolojik Tedavisinin Bir Parçası Olarak Hastalara ,Tabut Terapisi Uyguluyorlar…

Psikolojik danışmanlık merkezi danışmanı Tang Yulong’a göre, psikolojik sorunları olan ya da ağır baskı çeken kişiler, psikologların yardımıyla ölüm simülasyonu yapılarak “yeniden doğabiliyor”.

Merkezde 5 metrekarelik “ölüm deneyim odası”nın içinde tabut bulunuyor.
Tang’a göre, terapiyi kullanan kişinin beyaz bir bezle örtülü tabuta yatmadan önce son sözlerini yazması gerekiyor ve “merhum” ağıtı duyabiliyor. Beş dakika sonra bir bebek ağlama sesi “sakin zamanı” bozacak ve danışman bir şenlik şarkısıyla tabutu açacak.

“Geçtiğimiz 35 yılda, para ve yüksek mevki gibi ihtiyaçlarımın peşinde koştuğumu sanıyordum. Ancak bu özel terapiden sonra ihtiyacım olanın bir ev değil, bir yuva olduğunu öğrendim.” 35 yaşında bir yönetici olan Huang, ölüm deneyimi terapisinden sonra merkezin mesaj defterine bir not yazıyor.

Dört kez intihara teşebbüs etti ancak aile üyeleri veya meslektaşları tarafından kurtarıldı. Terapiyi aldıktan sonra hayata karşı tutumu değişti. Rütbesinin indirilmesini istedi ve gönüllü olarak çalışmak üzere yardım kuruluşlarına geldi.
Danışman Tang, “Bu terapi psikolojide telkin teorisinden yararlanıyor” dedi.
“Ancak bu, psikoterapinin yalnızca bir kısmıdır ve herkese uygun değildir. Bu ölüm deneyimi terapisini almak için uygun olanları seçeceğiz” diye ekledi.

“Ancak bu, psikoterapinin yalnızca bir kısmıdır ve herkese uygun değildir. Bu ölüm deneyimi terapisini almak için uygun olanları seçeceğiz” diye ekledi.

Dünyada intihar oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Güney Kore’de de bazı şirketler çalışanlarının stres sorununa ilginç bir tabut-terapi yöntemi uyguluyor.

Başkent Seul’deki sıradan bir işyeri binasının büyük bir odasında bir şirket çalışanları, kendileri için temsili cenaze töreni yapıyorlar.

Kefen yerine beyaz kıyafetler giyinmiş ofis çalışanları önce sıralara oturup ölmeden önce sevdiklerine son mektuplarını yazarken, hafif burun çekmeler yavaş yavaş mendillerin yetişmediği avaz avaz ağlamalara dönüşüyor.

Ve olayın zirvesini oluşturan an geliyor: Herbiri kalkıp odaya kendileri için yerleştirilmiş tabutların başına gidiyor. Bir an duruyor, sonra tabutun içine girip yatıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x