Çalışanlar Dikkat: Özel Sektör 2024’te Tek Zam Alacak!

Asgari ücrete yapılacak zam 2024’te bir kereye mahsus olacak. Yeni yıl da çalışanların ücretine zam bir kere yansıyacak. Özel şirketler de kamu kuruluşlarıyla aynı doğrultuda gitmeye karar verecek gibi gözüküyor. Özel şirketlerin de iki kez zam yaptığı 2023 yılının ardından 2024’te tek zam yapması planlanıyor.

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin (PERYÖN) yeni yıl ücret artışlarının konuşulduğu webinar’ında şirketlerin zam uygulamaları ele alındı.

Dünya’nın haberine göre, MERCER Türkiye ve Doğu Akdeniz Üst Yöneticisi (CEO) Dinçer Güleyin, şunları söyledi: “Şirketlerin 2022’de yüzde 63’ü, 2023’te ise yüzde 67’si yılda iki kere çalışan ücretlerine zam yaptı. Yıl içinde üç veya daha çok kez zam yapanların oranı 2022’de 34, 2023’te ise 26 idi. 2024’e baktığımızda ise şirketlerin yüzde 59’unun yıl içerisinde bir kez, yüzde 33’ünün iki kez, yüzde 8’inin ise üç kez veya üzerinde ücret artışı yapmayı planladığını görüyoruz. Elbette bu oranlar bugünden bakılınca görülen değerler.”

YEMEK KARTLARINA DÜZENLEME

Mehmet Koçak Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Koçak da yemek kartlarıyla ilgili düzenlemenin de beklendiğini bildiren Koçak, şunları kaydetti: “Yemek kartlarının sadece yemek için kullanılması gerekiyor. SGK, yemek kartları ile yemek harici alışveriş yapıldığı tespit edilirse işletmelere fark matrahları çıkaracak. Bunu tüm iş dünyasına duyurmuş olalım. Yeni dönemde bu konuyla ilgili bir çalışma yapılıyor. İnsanların marketten yiyecek alabilmesi mümkün ama yemek harici kalemlerde alışveriş yapılamayacağı bir düzenleme bekleniyor. Devletin gelir kaybının azaltılması açısından da faydası olacak bir uygulama olacak bu. İlgili sektöre de marketlerde yemek kartlarıyla alışverişin önünün açılması fayda sağlayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x